VII SZKOLNY TYDZIEŃ PROFILAKTYKI

W dniach 6 – 10 maja 2019 roku w naszej szkole po raz siódmy zostały zorganizowane obchody tygodnia profilaktyki. W poniedziałek zaczęło się od „Biegu po zdrowie”. Wytypowani przedstawiciele poszczególnych klas, przy dopingu wszystkich uczniów szkoły biegli promując zdrowy styl zycia i aktywność fizyczną. Wietrzna pogoda nie odstraszyła śmiałków i dając z siebie wszystko pędzili do mety.

W drugim dniu wszyscy uczniowie począwszy od klas pierwszych, a kończąc na klasach trzecich gimnazjum pisali test wiedzy o zdrowiu. Pytania dla jednych łatwe, dla innych bardziej skomplikowane, ale zawsze dotyczące zdrowia dawały możliwość sprawdzenia swojej wiedzy. W tym dniu także uczniowie klas I – III realizowali program profilaktyki antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę”. Utrwalali zasady związane z dbaniem o zdrowie, poznawali zagrożenia związane z paleniem czynnym i biernym, uczyli się asertywności i umiejętności argumentowania swoich przekonań.

W środę odbyło się spotkanie uczniów klas V – III gimnazjum z paniami z buskiego sanepidu. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach poruszających następującą tematykę: „Zasady zdrowego odżywiania – nowa piramida żywieniowa”, „Zatrucia nowymi narkotykami (dopalacze) w Polsce i województwie świętokrzyskim – skala problemu” i „O co tyle dymu, czyli jak to jest z tymi papierosami i e – papierosami? – palenie czynne i bierne”.

Czwartek to dzień w którym uczniowie klas V – VIII mięli zajęcia wynikające z programu „Znajdź właściwe rozwiązanie” – to program profilaktyki antynikotynowej i podobnie jak przy realizacji programu „Nie pal przy mnie, proszę” uczniowie klas starszych kształtowali właściwe postawy prozdrowotne. Z uczniami klasy czwartej realizowany był w naszej szkole program „Bieg po zdrowie” – uczniowie w ramach programu dostali podręczniki, tworzyli plakaty i scenki dramowe. We czwartek dziewczęta z klas gimnazjalnych przy skocznej muzyce poprowadziły zajęcia w ramach tzw. „aktywnej przerwy”. Młodsi uczniowie szkoły na hali tańczyli i ćwiczyli. Było przy tym dużo frajdy i uśmiechów.

Na koniec  obchodów VII Szkolnego Tygodnia Profilaktyki uczniowie szkoły obejrzeli przedstawienie profilaktyczne z którym w ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła zajęła I miejsce w powiecie. Przedstawienie nosiło tytuł: „Dom z Waszej bajki”.

Laureatom konkursu wiedzy o zdrowiu  i zwycięzcom biegu zostały wręczone nagrody ufundowane przez wójta gminy Gnojno Pana Zbigniewa Janika i Panią Dyrektor Annę Kaczmarek – Pniewską. Dziękujemy!

Serdecznie gratulujemy laureatom, a wszystkich  zapraszamy za rok!