UNICEF – Wszystkie Kolory Świata

unicef logo

Nasze Gimnazjum przystąpiło do programu edukacyjnego UNICEF – WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

Celem Programu Edukacyjnego UNICEF ,,Wszystkie kolory świata” jest kształtowanie dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.

Projekt jest skierowany do wszystkich placówek edukacyjnych w Polsce : przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych.

W ramach akcji uczniowie będą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie będzie tylko szmacianą lalką- będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka będzie miała swoje imię, kraj z jakiego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostaną im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same zdecydują jakiego kraju pochodzenia ma być ich laleczka. Od nich będzie zależało jaki laleczka będzie miała kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. Tymi informacjami dzieci uzupełnią ,,akt urodzenia” laleczki. Tu pozostaje pole dla kreatywności uczniów, a także osób im pomagających. W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej z pewnością powstaną małe, szmaciane dzieła sztuki.

Etapy realizacji projektu

Podróż przez kontynenty – po zapoznaniu się uczniów z projektem, otrzymają oni za zadanie wybranie sobie dowolnego kraju na świecie i zebrania informacji o jego mieszkańcach – popularnych imionach, strojach regionalnych, zwyczajach kulturze etc. Zadanie to może być wykonane w klasie, w domu pod okiem rodziców lub opiekunów.Wiedza na temat wybranego kraju zostanie wykorzystana do wykonania laleczki, która będzie odpowiednikiem ich rówieśnika z tego kraju.

Przygotowanie laleczek przez uczniów – w oparciu o wykrój  laleczki wysłanej przez UNICEF dzieci przygotowują swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wybrały. Uczniowie uzupełnią także ,,akt urodzenia” ( wysłany przez UNICEF) laleczki, specjalny dokument, w którym umieszczą fotografię swojej laleczki, bądź narysują jej portret, wpiszą dane personalne: imię, kraj pochodzenia, wiek a także jej zainteresowania.

Uszycie takiej laleczki jest niezwykle proste – wystarczy odrysować wzór na materiale, a po wycięciu wypchać miękkim materiałem i obszyć. Później można już przystąpić do jej upiększania! Na tym etapie uczniowie mogą dać już upust swojej kreatywności i wyobraźni i wcielić się w role artystów i kreatorów mody.

Wystawa lalek w szkole – szkoły biorące udział w akcji mogą zorganizować obchody ,,Dnia Wszystkich Kolorów Świata”, bądź połączyć wystawę laleczek z innymi odbywającymi się na terenie placówki (bądź poza nią) uroczystościami.Na ten dzień dzieci zaproszą  swoich rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu  dziecku z Sudanu Południowego przekazując na ten cel darowiznę (min.10zł) . specjalne eventy podczas których prezentowane będą laleczki można przeprowadzać w szkole do końca lutego 2015 roku.

Opiekę nad programem objęło Szkolne Koło Caritas, koordynatorem projektu jest Renata Wdowicz