Powitanie wiosny w naszej szkole

21 marca 2019 r. wszyscy uczniowie chcąc powitać wiosnę przyszli do szkoły ubrani na zielono. Na szkolnym apelu wysłuchaliśmy różnych wiosennych ciekawostek, które przygotowali gimnazjaliści. Następnie obejrzeliśmy inscenizację w wykonaniu uczniów z klasy V b. Przedstawili oni grecki mit „Demeter i Kora” mówiący o tym, jak starożytni Grecy wyjaśniali istnienie pór roku. Po apelu zaś wszystkie klasy wraz z wychowawcami udali się na sprzątanie ternu wokół szkoły i w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny .

KARTKA Z KALENDARZA na 21 marca 2019 r.

Marzec 2019

Benedykta, Filemona, Klemencja, Lubomira, Marzanna, Mikołaj, Pafnucy.

• Wschód słońca: 5:37

• Zachód słońca: 17:48

Dzień trwa 12 godz. 11 min i jest krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 35 min oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godz. i 29 min

Znak zodiaku urodzonych 21 marca to Baran

Faza Księżyca: Pełnia

Początek wiosny astronomicznej przypada dokładnie 20 marca 2019 r. o godzinie 22:58. Astronomiczna wiosna to termin, który określa równonoc wiosenną. Oznacza to, że tego dnia dzień i nos trwają tak samo długo. Oznacza to więc, że od 20 marca noc będzie krótsza, a dzień będzie się stopniowo wydłużał.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to z kolei zawsze 21 marca.

Od tego momentu dni będą coraz dłuższe, a na wiosennym niebie będziemy mogli obserwować liczne zjawiska astronomiczne. Przypominamy, że równonoc jest momentem, w którym Słońce przechodzi przez jeden z dwóch punktów, w których ekliptyka przecina równik niebieski.

20/21 marca – wówczas Słońce przechodzi przez punkt Barana, na półkuli północnej jest to równonoc wiosenna . Tradycyjnie wczesną wiosną topi się marzannę, czyli symbol mrozu i zimy. Zwyczaj ten oznacza zakończenie okresu zimowego i rozpoczęcie wiosny. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca.